Google Nexus 7 – Recenze tabletu

Nexus 7Nexus 7 je tablet, který navrhla a vyvinula společnost Google ve spolupráci s výrobcem výpočetní techniky – Asusem. Tento velice populární tablet běží na operačním systému Android, který jistě mnoho uživatelů zná z chytrých telefonů, především značky Samsung. Nexus 7 se může pochlubit 7 palcovým displejem (úhlopříčka 18 cm), 4-jádrovým čipem Nvidia Tegra 3, operační pamětí (RAM) o kapacitě 1 GB a 16 nebo 32 GB interní paměti pro Vaše data. Tablet má v sobě integrovanou WiFi a Google Play, což umožňuje pohodlnou konzumaci multimediálního obsahu jako jsou filmy, hudba, seriály, hry, e-booky atd.

Historie Nexusu 7 je velice krátká. V lednu 2012 se setkali šéfové Googlu a Asusu, poté následovaly 4 měsíce intenzivního vývoje a už v květnu 2012 šel Nexus 7 do výroby. Prodávat se začal v létě téhož roku. Zařízení se těší velké oblibě jak u odborné, tak i u laické veřejnosti.

Důvodů je hned několik. Těmi hlavními je více než přijatelná cena, prémiová kvalita zpracování a výkonný hardware. V podstatě se dá říci, že jediným nedostatkem Nexusu 7 je skutečnost, že jeho paměť nelze rozšířit například prostřednictvím paměťové karty. Do října 2012 se prodali 3 miliony kusů tohoto špičkového tabletu, toto číslo ale pravděpodobně v průběhu vánoc silně vzroste.

Nexus 7 – Software

Jak už jsme psali výše, tablet běží na operačním systému Android. Výchozí verzí je 4.1, označovaná též jako Jelly Bean. Oproti předchozí verzi byla značně zlepšena odezva – jeden z kamenů úrazu starších Androidů. Vylepšení se dočkal také fotoaparát a úvodní obrazovka. Nexus 7 je prvním zařízením, které má v sobě Google Chrome jako výchozí internetový prohlížeč.

Kromě dobře známých funkcí je Nexus 7 vybaven i novinkou, kterou je Google Now. Jedná se o jakéhosi inteligentního osobního asistenta, něco jako Siri u iPhonů a iPadů. Tablet si poradí s širokou škálou multimediálních formátů, takže málokdy narazíte na soubor (ať už video, ebook, hudbu či něco jiného), se kterým si Nexus 7 neporadí.

Hardware a design

Nexus 7 má plastový kryt, který je 198,5 mm dlouhý, 120 mm široký a 10,5 mm tlustý. Jeho váha (hmotnost) je 340g. Samozřejmostí je mikrofon, GPS modul, magnetometr, akcelerometr, bluetooth a čelní kamera o rozlišení 1,2 MPix. Připojit k internetu jej můžete prostřednictvím WiFi a v závislosti na verzi i přes mobilní sítě (EDGE,GPRS, 3G, HSPA+).

Zajímavostí je to, že Nexus 7 je vybaven NFC technologií. Díky ní můžete s tímto tabletem platit bezkontaktně (samozřejmě pokud obchodník NFC platby příjímá). Tento druh plateb u nás sice zatím není příliš rozšířen, do budoucna se tato technologie stát daleko rozšířenější a pak se bude hodit, že ji Nexus 7 zvládá.

Nexus 7 je poháněn 4,325 mAh lithium-ion polymer baterií, která obvykle vydrží na jedno nabití 9,5 hodiny a lze ji nabíjet přes microUSB. Výrobce tvrdí, že baterie Nexusu 7 vydrží 9 hodin přehrávání HD videa, 10 hodin prohlížení webu/čtení e-booku nebo 300 hodin v pohotovostním režimu.

Nexus 7 má displej typu LCD a jeho rozlišení je 1280×800. Hustota pixelů je 216 PPI.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *