Jak nainstalovat Windows XP pomocí USB flash disku

Jak nainstalovat Windows XP z USB flash diskuMožná jste se dostali do situace, kdy máte počítač bez CD-ROM mechaniky (například nějaký netbook jako třeba Acer Aspire One) a potřebujete na něj nainstalovat Windows XP, který však máte na cd. Na první pohled se sice může zdát, že se jedná o jednoduchý úkol. Opak je ale pravdou. A právě proto přicházíme s následujícím návodem, s jehož pomocí to zvládnete i vy.

Návod jak nainstalovat Windows XP přes flash disk

Takže jsme v následující situaci. Máme 2 počítače (respektive notebooky, to je jedno). Počítač 1 s CD-ROM mechanikou, Počítač 2 bez CD mechaniky.

Pro instalaci budete samozřejmě potřebovat flash disk o kapacitě alespoň 1 GB, doporučujeme ale mít flashku s kapacitou alespoň 2 GB, protože některé rozšířené verze Windows XP mohou být větší než je obvyklé.

Ze všeho nejdříve si stáhněte program Komku. Program je ke stažení třeba tady. Softwarový balíček Komku obsahuje tři aplikace – BootSect.exe, PeToUSB a usb_prep8. Po stažení spusťte soubor Komku-SP-usb.exe a nainstalujte jej třeba do složky C:\Komku.

Nyní běžte do složky C:\Komku\PeToUSB\ a spusťte soubor PeToUSB.exe.

Objeví se před Vámi toto:

Nyní připojte svůj flash disk do počítače (pokud jste tak ještě něučinili). V poli “Destination Drive” zvolte jednotku, která reprezentuje Vaši flash paměť. Na obrázku je to jednotka H:, u Vás to ale může být jiná. Zbytek vyplňte podle obrázku a klikněte na tlačítko Start. Poté Vám vyskočí dvě okna po sobě. V obou případech klikněte na Ano (popřípadě Yes).

Tímto jsme si připravili flash paměť pro nahrání operačního systému Windows XP.

Nyní si spusťte příkazový řádek. Pokud pracujete ve Windows 7, nezapomeňte jej spustit jako správce. Ve Windows XP spustíte příkazový řádek kliknutím na Start -> Spustit -> napíšete “cmd” a dáte Spustit.
Pokud používáte Windows 7 tak klikněte na Start a do vyhledávání napište “cmd”. Najde Vám to ikonku příkazového řádku, tak ni klikněte pravým tlačítkem a dejte “Spustit jako správce”. Toto je velice důležité, pokud ji spustíte jako normální uživatel, bude Vám to dělat problémy a nebude to fungovat!

V příkazovém řádku se potřebujeme dostat do složky C:\Komku\bootsect\. Nejdříve tedy napište “cd\” (bez uvozovek samozřejmě) a stiskněte enter. Pak napište “cd komku\bootsect”. Nyní napište “bootsect /nt52 H:”. H reprezentuje Váš flash disk, takže pokud jej máte pod jiným písmenem (třeba G:), nepište H: ale napište správné písmeno, které odpovídá Vašemu stavu. Pokud máte, stiskněte enter.

Výsledkem bude zpráva “Successfully updated filesystem bootcode. Bootcode was succesfully updated on all targeted volumes.”.

Příkazový řádek ještě nezavírejte a napište “cd..”. Stiskněte enter a napište “cd usb_prep8” a opět stiskněte klávesu enter. Pak napište “usb_prep8” a znovu stiskněte enter.

Před Vámi se objeví toto:

Stiskněte jakoukoliv klávesu a ukáže se Vám následující menu:

Nyní nastal čas vložit CD s Windows XP do mechaniky. Vraťte se do příkazového řádku, napište “1” a stiskněte enter. Vyskočí Vám dialog ve kterém vyhledejte cd mechaniku s Windows XP.

Jako další krok si zjistěte, jestli máte ve svém počítači přiřazenou nějakou jednotku k písmenu “T”. Pokud ne (což bude asi tak v 98% případů), nemusíte nic měnit. Pokud už máte písmeno “T” obsazené, napište “2”, stiskněte enter a zvolte novou, neobsazenou jednotku respektive písmeno.

Nyní napište “3”, zmáčkněte enter napište písmeno jednotky, která odpovídá Vaší flash paměti. Pokud tedy máte paměť třeba pod písmenem H, napište H a dejte enter.

Pokud máte, napište 4 a stiskněte enter. Tím se vytvoří dočasný image soubor Windows XP na Vašem disku a nakopíruje se na flash disk. Program Vám ještě předtím vypíše upozornění. Na to stačí reagovat napsáním “Y” a stisknutím enteru. Poté program začne pracovat. Na jakoukoliv hlášku “Press any key to continue…” reagujte stisknutím libovolné klávesy. Poté na Vás vyskočí několik dialogů. Všechny vyřešte stisknutím “Yes” popřípadě “Ano”.

Tento proces končí úspěšným vytvořením instalačního flash disku.

Dále už je to jednoduché. Stačí vložit tuto flash paměť do počítače bez CD ROM mechaniky, zapnout jej, najet do BIOSu (to se dělá většinou mačkáním na klávesu “DETELE” bezprostředně po zapnutí počítače. V BIOSu nastavte jako primární bootovací jednotku USB HDD, uložte a restartujte. Poté už je to stejné jako při instalaci z klasického CD. Instalace Windows XP je jednoduchá ale pokud by jste si náhodou ani s tím nevěděli rady, stačí si vygooglit jeden z mnoha návodů, které se touto problematikou zabývají.

Pokud Vám návod pomohl, budeme rádi, pokud jej olajkujete pomocí Facebook tlačítka níže 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *