Jak se naučit být kreativní

Jak se naučit být kreativníDá se kreativita naučit? To je otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď ano nebo ne. Kreativitu neboli tvořivost se nelze přímo naučit, lze ji ale na základě vnějších podnětu rozvíjet. Někteří z nás jsou kreativní už od přírody, jiným těmto dar příliš nadělen nebyl. Všichni ale můžeme kreativitu procvičovat.

Cvičení na podporu kreativity

 • Podívejte se na nějaký obrázek. Vymyslete 100 slov o tomto obrázku a někam si je napište. Poté vymyslete nějaký šílený příběh o tomto obrázku s použitím všech (nebo alespoň většiny) slov, které jste si napsali.
 • Každý den myslete půl hodiny jen na jeden jediný předmět. Zpočátku to může být docela těžké. Můžete začít tím, že na jediný předmět bude ze začátku myslet jen třeba 5 minut a postupně tento interval prodlužovat až se dostanete na cílovou půlhodinu. Jakmile se Vám to povede, můžete si zvyšovat laťku třeba tím, že nebudete někde v klidu a o samotě, ale na jednu věc budete myslet třeba při cestě do/z práce.
 • Napište dopis nebo mluvte plynule 15 minut bez použití zájmen já, moje a mě. Důležité je aby to nebylo umělé nýbrž přirozené. Posluchač popřípadě čtenář by neměl poznat, že jste si dali za úkol nepoužívat tato slova. Toto cvičení Vás nutí obrátit svou mysl ven a vzdát se předpojatosti a obsese svého každodenního života.
 • Vezměte známé obrysy a zkuste přijít s co největším počtem malůvek, které do těchto obrysů zapadnou.
 • Kombinujte nápady. Zvolte dva náhodné objekty a každý z nich detailně popište. Jak to vypadá? Na co se to používá? Jak to bylo vyrobeno? Pak nahraďte jeden objekt popisem druhého. Jak může být objekt A jak objekt B?  Nebo jaký je objekt B?
 • Veďte si vlastní deník. Popisujte vše co cítíte a děláte v metaforách. Snažte se každý den přijít s novými metaforami. Tak schválně, kolika různými způsoby jste schopni vyjádřit čištění zubů?
 • Napište si seznam základních otázek jako je například “Jaké je Vaše jméno?”, “Odkud jste?”, “Co jsi dělal minulý týden” atd. Zkuste přijít aspoň s 20 otázkami. Čím více, tím lépe. Napište jakoukoliv otázku, která Vám přijde na mysl. Je jedno, že se Vám zdá třeba hloupá. No a nakonec si na otázky zkuste odpovědět texty písní. Snažte se nepoužívat jednu písničku příliš často, ale snažte se je co nejvíc střídat.
 • Hrajte hry využívající slovní asociaci. Je dobré mít někoho, kdo bude hrát s Vámi, ale pokud nikoho takového nemáte, můžete hrát i sami. Pokud hrajete sami, napište si jakékoliv počáteční slovo a následujících 10 minut říkejte slova, která Vám hned jako další přijdou na mysl. Pak porovnejte počáteční slovo s posledním slovem. Měly by být docela různorodé. Toto cvičení uvolňuje mysl a podporuje volný proud myšlenek.
 • Požádejte někoho, aby Vám namaloval obrázek, který nebude dávat smysl. Pak se snažte napsat co největší seznam věcí, které může kresba představovat.

Tipy na zlepšení tvořivosti

 • Snažte se obklopovat kreativními lidmi. Nejkreativnější jsou děti. Jejich představy a fantazie jsou nezabalené v krabičce slučující myšlenky. Jejich mysl ještě není udusaná nudným a stereotypním každodenním světem.
 • Kdykoliv Vás někdo vyzve, ať něco uděláte, zeptejte se sami sebe: “Co je to nejodpornější, nejabsurdnější, nejnesmyslnější na co mohu přijít?”.
 • Buďte sami sebou. Kreativita není kopírování někoho jiného.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *