Jak se projevuje artróza

Jak se projevuje artrózaArtróza je poškození kloubů v důsledku jejich opotřebení. Z toho důvodu nejčastěji postihuje starší lidi. Artrózu lze diagnostikovat i skrze rentgen. Nejčastějším projevem artrózy je bolest kloubů. Artróza nejčastěji postihuje kolena, kyčle, ruce, prsty a páteř. Méně často artróza postihuje i zápěstí, lokty, ramena a kotníky. Pokud nemoc postihne i tyto klouby, má to často spojitost s nějakým zraněním z minulosti.

Jak se projevuje artróza

Artróza obvykle nastupuje pomalu. Často se poprvé projevuje bolestí kloubů při fyzické práci nebo cvičení. Jak nemoc postupuje, mohou se začít objevovat i další příznaky:

  • Bolest v kloubech
  • Otok nebo citlivost jednoho nebo více kloubů
  • Ztuhnutí kloubů při nečinnosti (spánek, sezení)
  • Prudké výbuchy bolesti a zánětu po zatížení postiženého kloubu
  • Křupání v kloubech

Pokud máte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit svého lékaře a nechat se vyšetřit na artrózu.

Kde se artróza nejčastěji projevuje

Kolena
Vzhledem k tomu, že kolena nesou ze všech kloubů největší váhu, jsou také velmi často postiženy touto nemocí. Pokud Vaše kolena trpí artrózou, můžete mít pocit, že tyto klouby jsou ztuhlé, oteklé a bolestivé. Je pro vás těžké chodit, šplhat, sedat a vstávat ze židle a vany.

Kyčelní kloub
Artróza v kyčelním kloubu může způsobit bolest, ztuhlost a nemohoucnost. Kyčelní klouby nejenže nesou váhu těla, ale také umožňují pohyb jeho spodní části. Pokud máte artrózu v kyčlích, můžete cítit bolest v tříslech, vnitřních stehnech nebo v kolenech. Můžete taktéž mít potíže s pohybem, chozením a ohýbáním se.

Prsty a ruce
Artróza prstů a rukou se často projevuje jako ztuhlost, otupělost a bolest palce. Mezi další příznaky patří Heberdenovy uzly.

Páteř
Pokud máte artrózu páteře, můžete pociťovat ztuhlost a bolest v krku nebo dolní části zad. Mezi další symptomy související s artrózou páteře patří tlak na nervy, což způsobuje oslabení nebo znecitlivění vašich rukou nebo nohou.

Co je příčinou artrózy

Přesná příčina vzniku a projevů artrózy není známá, nicméně se jedná o opotřebení kloubů. Nemoc může začít také v důsledku úrazu. Ať tak či onak, jedná se o rozpad chrupavky, tedy části kloubu, která pokrývá konce kostí.

  • Chrupavka se chová jako tlumič nárazů, což umožňuje hladký pohyb.
  • Jakmile se chrupavka poškodí, konce kostí ztvrdnou a mohou i ztratit původní tvar.
  • S pokračujícím poškozením chrupavky o sebe mohou konce kostí začít třít, což způsobuje bolest.
  • Kromě toho poškození kloubní tkáně může způsobit uvolňování látek zvaných prostaglandiny, které mohou přispět k bolesti a otoku kloubu.

Faktory zvyšující riziko vzniku artrózy

Věk
Věk je nejsilnějším rizikovým faktorem pro vznik artrózy. Ačkoliv artróza se může začít projevovat i v dospělosti, obvykle se jedná spíše o důsledek poranění.

Pohlaví
Artróza postihuje muže i ženy. Nicméně před věkem 45 let se častěji vyskytuje u mužů, po 45 letech u žen.

Poranění kloubů nebo jejich přetěžování fyzickou prací nebo sportem
Poranění klubu zvyšuje riziko vzniku artrózy v tomto kloubu. Stejně tak vykonavatelé některých fyzicky náročných pracovních pozic jsou náchylnější na vznik artrózy.

Obezita
Riziko vzniku artrózy se obecně zvyšuje s každým kilogramem váhy, který musí klouby nést. Nejnáchylnější jsou v tomto ohledu kolena.

Dědičnost
Dědičná porucha genů, které jsou zodpovědné za růst a vývoj chrupavky, může být faktorem, který přispívá ke vzniku artrózy.

Nyní tedy již víte, jak se projevuje artróza a nejen to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *