Jak se starat o tetování

Jak se starat o tetováníTakže, máte nové čerstvé tetování a nyní již zbývá se o něj jen dobře starat. Od této chvíle již Váš tatér není zodpovědný za případné infekce nebo problémy spojené s Vaším novým tetováním, pokud se o něj nebudete správně starat. Je velice důležité postupovat podle následujících pokynů. I krásné tetování se může proměnit v opravdovou katastrofu, pokud se mu nedostává správné následné péče.

Ochrannou fólii/bandáž nesundávejte!

Váš tatér vám na tetování dal fólii nebo bandáž z dobrého důvodu – aby Vaše nové tetování ochránil před agresivními bakteriemi šířícími se vzduchem. Bez ohledu na to, jak hezké Vaše nové tetování je, z lékařského hlediska je to pořád jenom rána. Otevřená zranění jsou živnou půdou pro nejrůznější bakterie a infekce. Bandáž si nesundávejte minimálně 4-6 hodin. Jedinou vyjímkou je, pokud Vám tatér na své dílo nanesl vrstu saranu nebo jiného plastu. Taková vrstva je pro tetování velice škodlivá, takže by měla být co nejrychleji odstraněna. Je lepší nemít žádnou ochranu než dusit své tetování plastovým obalem.

Umývání a hojení

Po odstranění obvazu bude třeba tetování umývat. Tetování umývejte vlažnou vodou používejte jemná tekutá antibakteriální nebo mikroantibakteriální mýdla. Nepoužívejte žínku ani žádné jiné drsné pomůcky, které by dřeli tetování. Nejlepším čistícím prostředkem je v tomto případě Vaše ruka. Pokud máte pocit, že je Vaše tetování kluzké a slizké, je to pravděpodobně vytékáním plazmy. Pokuste se opatrně odstranit co nejvíce plazmy, protože když plazma schne na povrchu kůže, vytváří strupy.

Pak poklepáváním (ne třením) oblast tetování opatrně osušte čistým ručníkem do úplného sucha. Poté si tetování namažte mastí obohacenou o vitamíny A a D. Určitě nepoužívejte Neosporin – na tetování je naprosto nevhodný.

Speciální produkty a pleťová voda

Na trhu jsou i specializované výrobky určené k péči o tetování. Mezi nejznámější patří Tattoo Goo a H2Ocean. Jejich použití samozřejmě není nezbytné, ale pokud se pro ně rozhodnete, používejte je v souladu s jejich příbalovým letákem po dobu 3-5 dnů.

Koupání, sprchování, vířivky a bazén

S novým tetování se můžete (a měli byste) sprchovat. Namočit tetování není problém – jen jej zbytečně nepromáčejte. Máchání tetování ve vodě při koupání ve vaně nebo vířivce může tetování vážně poškodit, proto je dobré se 2-3 týdny koupání vyhnout a pouze se sprchovat. Pokud se Vám na tetování dostane mýdlo nebo šampón, rychle jej odstraňte vodou. S plaváním – a to ať už v bazénu, sladké nebo slané vodě se rozlučte a to alespoň na 2 týdny.

Svrbění a loupání

Po několika dnech zaznamenáte jisté loupání a možná i trochu svrbění. Nadměrné svrbění může indikovat špatně provedené tetování. Drobné svrbění je občas normální a není důvodem k panice. Řešením je 2-3x denně na strupy aplikovat horké, vlhké obklady a to na dobu asi 5 minut. Tím dosáhneme změkčení strupů díky čemuž nakonec sami odpadnou.

Ochrana před sluncem

Jakmile je vaše tetování zahojeno, je třeba jej vždy pečlivě chránit před slunečním ultrafialovým zářením, které způsobuje vyblednutí tetování a jeho rychlé poškození. Pokud trávíte hodně času na přímém slunci, chraňte své tetování opalovacím krémem s faktorem minimálně 30. Díky tomu bude Vaše tetování krásné po mnoho let.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *