Jak udělat patinu na nábytku

Jak udělat patinu nábytkuPostupem času nábytek ze dřeva získává přirozenou strukturu známou pod označením “patina”, což je v podstatě zabarvení podle stáří příslušného kusu nábytku. Vzhledem k tomu, že patina se vyskytuje přirozeně, může být obtížné ji zcela autenticky replikovat – ať už se Vám patinování podaří sebevíc, nikdy to nebude vypadat naprosto stejně jako patina, kterou vytvořil dlouhý čas. Nicméně lze vytvořit povedenou imitaci patiny dřevěného nábytku. Neexistuje jediný správný postup, jak nechat dřevěný nábytek uměle zestárnout, takže je dobré zaexperimentovat s vlastními metodami.

Jak udělat patinu na nábytku

1. Důkladně si prostudujte a prozkoumejte starý nábytek s přirozenou patinou. To Vám dá představu o tom, jakého výsledku se vlastně snažíte dosáhnout. Patina je celá o textuře a ta zahrnuje všechny modřiny a škrábance času.

2. Pomocí kladiva a dláta odstraňte malé kousíčky nábytku. Zaměřte se na přirozeně nejnamáhanější části nábytku jako jsou dvířka, úchyty atd. Použijte své dláto na vytvoření přirozeného vzoru, tedy malých škrábanců a řezu na nábytku, které normálně vznikají dlouhodobým používáním nábytku. Tento krok je samozřejmě nepovinný a záleží na Vašem vkusu.

3. Pomocí smirkového papíru obruste povrch nábytku. Bruste po směru vláken dřeva čímž vytvoříte jemné známky stárnutí.

4. Vytvořte abrazivní chemický roztok smícháním přípravku na ucpané odpady, louhu, hydroxidu sodného a vody. Použijte zhruba 50% chemikálií a 50% vody. Používejte gumové rukavice a vyhýbejte se kontaktu roztoku s očima. Roztok naneste na povrch nábytku pomocí hrubého štětce nebo hadru, který nepouští chlupy a chuchvalce. Tento roztok poškodí dřevo, čímž vytvoří okamžitou patinu. Poté jej nechte zcela uschnout.

5. Hadrem nepouštějícím chlupy otřete povrch nábytku. Nechte jej uschnout venku na vzduchu.

6. Na závěr ještě můžete nábytek navoskovat. Použijte vosk s vysokým obsahem včelího vosku. Barvu vyberte dle libosti. Vosk nanášejte krouživými pohyby. Nanést můžete až tři vrstvy a mezi nimi není třeba čekat, až zaschnou. Pravidelné voskování zvýrazňuje patinu.

Na závěr ještě video jak udělat patinu na nábytku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *