Jak zjistit chybějící ovladače pro neznámé zařízení

Jak zjistit chybějící ovladače WindowsTento problém řešit už snad každý, kdo někdy instaloval operační sytém Windows XP. Poté, co jste nainstalovali ovladače ze všech CD, které jste měli k dispozici tak Windowsu stále chyběly ovladače pro některá zařízení. Na první pohled docela obtížně řešitelný úkol, protože jak máte stáhnout drivery pro zařízení, když ani nevíte pro jaké? V tomto návodu Vám ale poradíme, jak se s tímto úkolem vypořádat.

Jak zjistit, jakému zařízení chybí ovladače

Předně je třeba říct, že tento problém se skutečně týká především operačního systému Windows XP. Novější verze tohoto systému totiž mají drtivou většinu ovladačů integrovaných v sobě, takže nemusíte řešit jejich dodatečné instalování.

Začněte tedy tím, že kliknete pravým tlačítkem na myši na “Tento počítač” a z nabídky vyberete “Vlastnosti”. Poté se přepněte na kartu “Hardware” a klikněte na tlačítko “Správce zařízení”. Nyní tedy klikněte pravým tlačítkem na zařízení, u kterého je ikonka žlutého otazníku (tedy zařízení, pro které nám chybí ovladače) a z nabídky zvolte “Vlastnosti”.

V dialogu, který se před Vámi objeví, se přepněte na kartu “Podrobnosti” a z rolovacího menu zvolte “ID instance zařízení”. Pod tímto menu se Vám objeví jakýsi kód.

Dejme tomu, že máme například kód:

PCI\VEN_109E&DEV_0878&SUBSYS_00000000&REV_11

\4&3191A3E6&0&4170

Díky tomu tedy víme, že dané zařízení má následující parametry:

Vendor ID: 109E
Device ID:  0878

Nyní si otevřeme stránku www.pcidatabase.com a zadáme sem údaje, které jsme zjistili v předchozím kroku. Díky tomu zjistíme výrobce zařízení a o jaké zařízení se vůbec jedná. S těmito informacemi už pro nás bude vyhledání a stažení potřebného ovladače hračkou. Odkaz na hledaný driver je často uveden i přímo u zařízení v PCIdatabase.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *