Jak zrychlit Windows XP

Jak zrychlit Windows XPWindows XP je i přes svojí zastaralost stále velice rozšířený operační systém. Není divu jedná se o jeden z nejlepších Windows vůbec a pro starší počítače a notebooky jsou XP jasná volba. Po nějaké době ale dochází k rapidnímu snížení rychlosti a výkonu systému. To lze vyřešit dvěma způsoby. Buď dokoupit rychlejší a novější hardware, nebo systém vyčistit softwarově. V tomto článku se budeme věnovat té druhé variantě.

C Cleaner

C Cleaner je velice užitečný program, který Vám vyčistí zbytečné a nevyužívané registry. Registry jsou jakési záznamy, které si programy vedou. Jenže často se stává, že když odstraníte nějaký program, jeho registry i přesto zůstanou uloženy a čím víc jich je, tím je systém pomalejší. To samé dělá program se soubory na pevném disku, takže potenciálně Vám může uvolnit až několik GB místa.

Service Pack 3

Jedním z nejjednodušších způsobů jak zrychlit Váš Windows XP je nainstalovat Service pack 3. Podle některých uživatelů tento servisní balíček zrychluje počítač až o 10%.

Zbavte se Malware a Spyware

Tohle je velmi důležitý a efektivní krok. Internet je této havěti doslova přeplněn a do Vašeho počítače se může dostat mnoha způsoby. Stačí například zavítat na nějakou napadenou www stránku a už je Váš počítač infikován. Tyto programy Vám pak servírují reklamu i tam, kde by vůbec být neměla. Kromě toho také sledují, jaké stránky navštěvujete a celkově velice znatelně zpomalují počítač. Zbavit se jich trvá nějaký čas a dovedou to programy jako například Malwarebytes nebo Spybot.

NTFS místo FAT32

Ujistěte se, že Váš systém používá systém souborů NTFS a ne starý FAT32. Pro převod na NTFS postupujte podle následujících bodů:

  • Spusťte si příkazový řádek (Start -> Spustit -> napište “cmd” a stiskněte enter)
  • Do příkazového řádku napište “convert [písmeno jednotky]: /fs:ntfs” (například: “convert C: fs/ntfs”)
  • Potvrďte příkaz.

TweakXp

Pro pokročilé uživatele může být tato utilita velkým požehnáním. TweakXP umožňuje zapnout a vypnout několik desítek vylepšení registrů, které zrychlí Váš počítač. Nicméně opakujeme, že tohle je program skutečně jen pro lidi, kteří vědí, co dělají. Pokud to nevíte tak je to skvělý způsob, jak systém naopak zpomalit nebo dokonce poškodit.

Zakažte indexování

Windows XP automaticky indexuje soubory, díky čemuž zrychluje vyhledávání v souborech. To způsobuje značné zpomalení systému a přitom je často úplně zbytečné. Položte sami sobě otázku – jak často používáte vyhledávání souborů ve Windows XP? Mimochodem, i po zákazu indexování Vám funkce vyhledávání souborů bude nadále fungovat, jen bude trošku pomalejší.

Jak zakázat indexování souborů:

  • Spusťte Tento počítač a pravým tlačítkem na myši klikněte na disk, u kterého chcete zakázat indexaci souborů.
  • Z nabídky vyberte “Vlastnosti”.
  • Odškrtněte položku “Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání”.
  • Potvrďte změny kliknutím na tlačítko “Použít”.

Zakažte monitorování výkonu

Windows XP má několik nástrojů pro sledování výkonu systému a jeho promítání do grafu. Pokud tyto funkce nevyužíváte, tak je klidně zakažte a navyšte tak výkon systému. Nejjednodušším způsobem jak toho docílit je stáhnout si seznam Extensible Performance Counters a s jeho pomocí tyto služby zakázat.

Průvodce vyčištěním disku

Tato užitečná funkce ve Windows XP umožňuje odstranit nepotřebné soubory z různých zdrojů. Je vhodné jej spouštět alespoň jednou za měsíc.

Jak spustit průvodce vyčištěním disku:

  • Spusťte Tento počítač
  • Pravým tlačítkem na myši klikněte na disk, který chcete vyčistit a zvolte “Vlastnosti”.
  • Klikněte na tlačítko “Vyčištění disku” a dále postupujte podle pokynů systému.

Odstraňte nepoužívané programy

Mnoho programů má tu nepříjemnou vlastnost, že se spouští automaticky se startem systému a pak zbytečně zabírají místo v operační paměti a vy je přitom používáte třeba jen párkrát do roka či dokonce vůbec. Proto je nanejvýš vhodné nepoužívané programy odinstalovat. Nejen že zrychlíte svůj systém Windows XP, ale také získáte místo na hard disku. Nepotřebné programy lze smazat kliknutím na Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *