Mintos – Investice do P2P půjček s vysokou návratností

V USA a částečně i v západní Evropě je boom P2P půjček neoddiskutovatelný a tento trend se pomalu dostává i do naší české kotliny, kde se již objevují první vlaštovky v podobě Zonky apod. Že nevíte, o co jde? Na P2P portálech se setkávají 2 skupiny lidí – ti co si chtějí půjčit a ti, co jim chtějí půjčit a investovat tak své přebytečné peníze. V praxi to tedy funguje tak, že například když chce někdo zrekontruovat byt a nemá na to peníze, tak jde na P2P půjčkový portál, napíše tam o svém záměru, přidá nějaké informace o svém příjmu a finanční situaci a investoři se mu poté na rekonstrukci složí. Dlužník pak půjčku splácí v měsíčních splátkách s předem domluveným úrokem.

Jedná se o velice dobře fungující model. Důkazem je i to, že v USA se skrze největší P2P portál (LendingClub.com) takto již rozpůjčovalo 20 miliard dolarů a tato částka roste každou minutou. My se ale v tomto článku podíváme na jednu z největších Evropských P2P platforem a to na Mintos.

Mintos – investujte s návratností 13% p.a.

Mintos.com je mezi Evropskými investory velice oblíbená platforma původem z Litvy. Přestože funguje teprve od ledna 2015, tak již stihla zaúvěrovat půjčky ve výši přesahující 50 milionů EURO. Oproti například již zmíněnému Zonky.cz a nebo LendingClubu Mintos funguje malinko jinak – žádosti o půjčky nevkládají přímo lidé, kteří chtějí půjčit, ale na Mintos je dodávají různé úvěrové společnosti, které s Mintosem spolupracují. Z pohledu investora to ale není žádný problém ani změna, v praxi to totiž funguje naprosto stejně. Stačí si založit účet, dobít peníze a pak už si jen vybíráte půjčky, do kterých chcete investovat. Délka půjček je velice rozmanitá – najdete tu půjčky na pár dnů, měsíců ale i na několik let. Úroky se pohybují od jednotek procent až po 17%. Nabídka půjček je velice široká a v každém okamžiku je na výběr z několika tisíc půjček.

Výhodou Mintosu oproti většině ostatních podobných portálů je to, že Mintos u spousty půjček nabízí BuyBack garanci. Ptáte se, co to je? V případě, že investujete do půjčky s BuyBack garancí a dlužník přestane splácet, tak Mintos od Vás tuto půjčku po 60 dnech odkoupí (i s úroky!) a peníze si od dlužníka už vymáhá sám. Pokud tedy dlužník přestane splácet, tak Vás to nemusí vůbec štvát, protože své peníze tak či tak dostanete.

S půjčkami lze ale na Mintosu i obchodovat – v případě, že investujete do nějaké půjčky a po nějaké době si investici rozmyslíte, tak ji můžete nabídnout na sekundárním trhu (Secondary Market). Prodat můžete se slevou, za původní cenu nebo i za navýšenou cenu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud nabídnete půjčku s nějakou slevou, tak je zpravidla do pár hodin prodaná. Sekundární trh je na Mintosu totiž velice aktivní.

Shrnuto podtrženo – pokud máte volné peníze a neláká Vás je nechat ležet na nějakém spořícím účtu za směšná 2-4%, je v Mintos vhodnou alternativou jak své peníze zhodnotit. Osobně na Mintosu investuji už přes půl roku, investuji pouze do půjček s BuyBack garancí a dosahuji zhodnocení okolo 12% p.a. Viz tento screenshot:

Mintos - můj výsledek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *