Může časté sprchování škodit pokožce?

SprchováníKdysi dávno, když ještě nebyly evropské domácnosti připojeny k teplovodní síti, bylo každodenní koupání prakticky nemyslitelné. Vodu bylo třeba ohřívat nad ohněm, než bylo možné začít se koupat v něčem, co už jen vzdáleně připomíná moderní vany, které známe dnes. Tento proces (který je mimochodem ještě dnes běžný v mnoha rozvojových zemích) byl velmi nevyhovující. V téže vodě se obvykle vykoupala celá rodina a nakonec se v ní ještě umylo prádlo. Buďme tedy vděční Norskému vynálezci Edwinu Ruudovi za objev domácího ohřívače vody z roku 1889.

Mnoho lidí se dnes sprchuje dvakrát denně – ráno a večer. Teplou sprchu si po náročném dni užívá snad každý. Sprchování má blahodárný vliv na lidské tělo a mysl, což konec konců potvrdila i jedna japonská studie, která jako indikátory stresu brala hormony obsažené ve slinách. Tato studie prokázala značný pokles stresu po sprchování. Ovšem nastává otázka, jak často se sprchovat, aby to nemělo neblahý vliv na zdraví naší pokožky. Většina lidí se pravděpodobně sprchuje každý den, ale není už to častěji, než je zdrávo?

Podle konvenčního moudra, čím častěji se sprchujete, tím jste čistější. Namydlením a opláchnutím se proudem horké vody byste měli zabít všechny bakterie na kůži. Jistá studie lékařských výzkumníků však ukázala pravý opak. Klasické mýdlo nezabíjí bakterie na kůži. Pouze narušuje mikrokolonie kožní flóry a fauny a přenáší je do okolí. Proto mají chirurgové a pacienti obvykle zákaz vstupovat na operační sál bezprostředně po sprchování.

Přesto se pravidelné sprchování doporučuje z důvodů osobní hygieny. Ovšem příliš časté sprchování může mít negativní vliv na pokožku. Nejvyšší vrstva kůže je tvořena odumřelými a tvrzenými buňkami, které slouží jako bariéra. Tuto buňky poskytují ochranu pro nižší, živé a aktivní buňky. Tato nejvyšší vrstva drží pohromadě díky lipidům, což jsou mastné látky které pomáhají udržovat vlhkost kůže.

Pokaždé, když se sprchujete a mýdlem si drhnete kůži, tak narušujete integritu svrchní vrstvy kůže. Mýdlo a teplá voda rozpouští lipidy a jen urychlují tento nežádoucí proces. Čím častěji se sprchujete, tím více poškozujete svou pokožku, která se musí sama regenerovat. Navíc, při drhnutí pokožky žínkou mohou bakterie proniknout přes tuto nejvyšší ochranou vrstvu až k hlubším vrstvám, které se proti těmto bakteriím nedokáží bránit. Výsledkem příliš častého sprchování tak může být suchá, podrážděná a popraskaná pokožka.

Odpověď na otázku v nadpise článku není jednoduchá. Každá z nás jedinečný a má jinak citlivou kůži. Pro někoho každodenní sprcha nemusí být tak škodlivá, kdežto jinému může způsobovat problémy. Zmírnit dopady příliš častého sprchování můžete používáním jemných mýdel a sprchováním se ve vlažné, nikoliv vařící vodě. Na škodu není ani používání hydratačního krému po každé sprše. Všichni milujeme pocit čistoty, ale je třeba najít rovnováhu mezi čistou pokožkou a zdravou kůží.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *