Mýty a fakta o bělení zubů

Mýty a fakta o bělení zubůVidíme to u celebrit a chceme to taky. Ano, řeč je o sněhově bílých zubech, kterými se pyšní snad všichni (nejen) Hollywoodští herci a herečky. Pravdou je, že takto nádherně bílých zubů většinou nedosáhli čištěním zubů 5x denně, nýbrž v zubní ordinaci kde podstoupili proces bělení zubů. Pokud také uvažujete, že si necháte vybělit chrup, vezměte v úvahu následující fakta.

Měl/a bych si vybělit zuby?

Pravdou je, že ne každý má zuby vhodné pro bělení. Pokud Vaše zuby a dásně nejsou zdravé, je velmi pravděpodobné, že bělící procedura jim ještě více uškodí. Dokonce i v případě, že Vaše zuby jsou v pořádku, mohou existovat i jiné důvody, proč bělení nebude fungovat.

Jak mohu zjistit, jestli moje zuby jsou vhodné pro bělení?

Nejlepší odpověď na tuto otázku Vám dá váš zubní lékař. Přeci jen je to člověk, který je odborníkem na problematiku zubů a měl by být schopný Vám dát kvalifikovanou odpověď.

Co bude můj zubní lékař posuzovat?

Váš zubař bude při posuzování kontrolovat věci jako tloušťka zubní skloviny, dásně, citlivost zubů, přítomnost zubního kazu, stávající úpravy zubů (plomby, korunky, fazety) a další faktory. Rovněž posoudí míru zažloutnutí zubů a to, zda je zažloutnutí povrchové nebo uvnitř zubu.

S čím může být problém?

Pro mnoho lidí bělení zubů nepředstavuje žádné vážné riziko, ovšem za předpokladu, že je provedeno správně. Ovšem pokud zvolíte špatnou metodu bělení nebo pokud je metodika špatně aplikována (typicky například příliš časté používání bělících produktů nebo používání příliš dlouhou dobu), může dojít k poškození chrupu. Vedlejší účinky tak mohou být následující:

  • Snížení tvrdosti a pevnosti zubní skloviny
  • Poškozené a zanícené dásně
  • Pocit pálení zubů
  • Vysoká citlivost zubů
  • V případě požití bělidla může dojít k podráždění a krvácení jícnu a žaludku
  • Pokud máte korunky, plomby nebo fazety tak ty nezmění barvu vůbec takže byste nakonec mohli skončit s různobarevnými zuby.

Některé bělící přípravky mají vysokou koncentraci, která daleko přesahuje doporučených 6%. Nezapomeňte tedy zkontrolovat, kolik % má přípravek, který hodláte použít. Jeho koncentrace se totiž může pohybovat mezi 3% až 35%!

Jaké výsledky můžete očekávat

Výsledky bělení závisí na příčině zažloutnutí zubů. Výsledkem můžete být ohromeni, ale i zklamáni. Důležité je uvědomit si, jaké barvy lze dosáhnout než budete pokračovat další procedurou. Realita je taková, že většina lidí dosáhne zlepšení o jeden až dva odstíny, spousta lidí ale nevidí žádnou změnu. Co funguje u jednoho člověka nemusí fungovat u jiného.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *