Pár tipů jak zrychlit Vaši Wi-Fi síť

Jak zrychlit Wi-Fi síťWi-Fi je dnes jednou z nejvyužívanějších technologií pro připojení počítačů, mobilů, notebooků atd. k internetu. Zároveň se však jedná o poměrně problémovou technologii. Pokud Vás trápí nízká rychlost, malý dosah nebo máte se svou Wi-Fi sítí jiný problém, zde máte několik rad jak zlepšit funkčnost Vaší domácí sítě.

Používejte nejnovější WiFi technologie

Jednou z nejlepších cest, jak dosáhnout skutečně rychlé a spolehlivé WiFi sítě je mít stále nový hardware. Je dobré, aby Váš router uměl pracovat s WiFi standardem N, který je nejnovější a hlavně nejrychlejší. Tento standard pro bezdrátovou komunikaci musí samozřejmě umět nejen Váš router, ale také notebook, počítač atd.

Najděte nejlepší místo pro umístění Vašeho routeru

Router většinou není nic, čím byste se chtěli chlubit a vystavovat to někde na obdiv, pravdou ale je že pokud jej šoupnete někam za televizi, tak signál nebude tak silný jako v případě, že jej umístíte na nějaké lepší místo, odkud je solidní přístup do prostoru. Pokud chcete mít dobrý signál v celém domě, je dobré umístit router do jeho středu.

Najděte nejlepší WiFi kanál

Vaši sousedé mohou mít routery, které operují na stejném kanálu jako Váš router. Tím dochází k vzájemnému rušení signálu (interferenci). Naštěstí dnešní routery mohou operovat na několika různých kanálech. Použitím programu Wi-Fi Stumbler nebo Wi-Fi Analyzer můžete najít nejlepší kanál (channel) pro svůj dům.

Zabezpečte svou bezdrátovou síť

Pokud náhodou nemáte svou WiFi síť zaheslovanou, ihned tak učiňte. Nejenže na Vaši síť může být připojena polovina ulice, což ji značně zpomaluje, ale zručnější uživatel počítače Vám může prostřednictvím nezabezpečené Wi-Fi sítě ukrást Vaše soukromá (a často i citlivá) data. K zabezpečení použijte alespoň technologii WPA2. Starší metody jsou dosti nespolehlivé a velmi snadno prolomitelné.

Rebootujte svůj router

Rebootovat (restartovat, vypnout a znovu zapnout)router je poměrně důležité. Pokud jej budete rebootovat každý den či dva, nic tím nezkazíte. Router totiž obsahuje paměti, které si ukládají data o směrování. Tyto paměti se mažou pouze vypnutím a zapnutím routeru. Pokud je paměť plná, má to neblahý vliv na rychlost zařízení. Pokud Váš router umožňuje nastavit si automatické rebootování v určitý čas, nebojte se tuto funkci použít. Doporučujeme nastavit čas rebootu nastavit na hodinu, kdy je malá pravděpodobnost, že někdo bude WiFi síť používat (třeba 5:00 ráno). V době rebootu totiž samozřejmě na krátkou chvíli vypadne internet, což Vám může zrušit třeba stahování filmu, což určitě nechcete 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *