Příznaky alergie na mléko

Příznaky alergie na mlékoAlergie na mléko je poměrně běžná a nejčastěji postihuje malé děti. Alergií na mléčné bílkoviny trpí 3-4% dětí, u mladistvých a dospělých je to trochu méně. U lidí postižených touto alergií se reakce objevují několik minut až několik hodin po požití mléka. Symptomy se mohou dramaticky lišit člověk od člověka. Příznaky mohou být tak mírné, že je sotva poznáte, ale také tak silné, že akutně ohrožují život alergika.

Intolerance vs alergie

Navzdory všem rozšířeným mýtům, intolerance mléka a alergie na mléko jsou dva zcela rozličné stavy a každý z nich se léčí různými léčbami. Intolerance mléka je obecně mírnější, je způsobena neschopností trávicí soustavy trávit laktózu, což je hlavní cukr obsažený v mléčných výrobcích. Tato reakce se omezuje jen na zažívací trakt a lze ji léčit trávicími enzymy nebo požíváním mléčných výrobků, které neobsahují laktózu.

Pravá alergie na mléko není reakce na cukr (laktózu), ale na proteiny obsažené v mléku. Ačkoliv intolerance laktózy vede k žaludečním poruchám, alergie na mléko skutečně stimuluje histaminovou reakci v těle, která je podobná alergické reakci na jiná jídla. V některých případech je nutné podstoupit lékařské vyšetření, aby se zjistilo, zda jsou příznaky způsobeny alergií na mléko nebo intolerancí mléka.

Kožní příznaky

V případě silné alergie na mléko se ihned po jeho požití mohou na různých částech těla (nebo dokonce po celém těle) objevit různé otekliny, zarudlé hrboly apod. Tato kopřivka indikuje nadprodukci histaminu, která je způsobená alergickou reakcí.

V průběhu několika hodin nebo dokonce dnů po požití mléka, se může mléčná alergie projevit vyrážkou nebo zbarvením kůže. Alergie na mléko často způsobuje popřípadě zhoršuje chronická kožní onemocnění jako jsou ekzémy nebo může způsobit vyrážku na puse a rtech. Vyrážky způsobené alergií jsou často boulaté, šupinaté, bezbarvé nebo červené.

Reakce trávicího ústrojí

Někteří lidé trpící alergií na mléko téměř okamžitě po jeho požití začnou trpět extrémní nevolností doprovázené zvracením. Několik hodin po požití mléčných výrobků není neobvyklý pocit pálení ve svěračích nebo křeče v žaludku a ve střevech.

Jedním z nejčastějších příznaků alergie na mléko je tendence často vylučovat řídkou stolici a mít průjem. Tyto symptomy nemusí být doprovázeny bolestí břicha. Protože průjem může způsobovat i intolerance mléka a ne jen alergie na mléko, tak je pro stanovení diagnózy nutné sledovat i ostatní symptomy.

Tvorba hlenu

Mnoho lidí, kteří jinak ani nevykazují žádné známky alergie na mléko, zažívá prudký nárůst produkce hlenu po požití mléka. Tohle se může objevovat se zhoršenou sezónní alergií, rýmou a kašlem. Tyto příznaky jsou někdy chybně diagnostikovány jako nachlazení nebo sezónní alergie a to kvůli podobnosti symptomů.

Zvýšená produkce hlenu způsobená alergií na mléko může vést k výskytu hlenu ve střevech. Z toho důvodu může stolice lidí trpících alergií na mléko změnit barvu nebo může obsah bílé nebo nažloutlé látky.

Anafylaxe

Život ohrožující alergické reakce na mléko, ve formě anafylaxe, je poměrně vzácnost. Když se objeví, projeví se velice brzy po požití mléčných bílkovin a vyžaduje neodkladnou léčbu. Mezi příznaky anafylaktického šoku patří zrychlený srdeční tep, slabost, zmatenost, nízký krevní tlak a kopřivka.

Bez léčby může anafylaxe způsobit zánět dýchacích cest, který může vést k úmrtí. Neléčená anafylaxe může způsobit šok, srdeční zástavu nebo zástavu dýchání. S příznaky anafylaxe z jakéhokoliv alergenu byste měli neprodleně vyhledat lékaře.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *