Sváření hliníku aneb jak svařit hliník

Jak svařit hliníkSvařování je proces spojování 2 kovových komponent tavením dohromady aby tvořily jeden kus. Svařování jakéhokoliv materiálu je náročná záležitost, která vyžaduje dostatečnou dávku zručnosti a zkušeností. O to víc toto pravidlo platí v případě hliníku. Svařování lehkých kovů (mezi které hliník jednoznačně patří) vyžaduje maximální přesnost, aby bylo zajištěno silné a kvalitní spojení. Svařování hliníku vyžaduje správné nářadí a nástroje, opatrnost, trpělivost a systematické získávání zkušeností. V tomto článku si ukážeme, jak svařovat hliník pomocí svářečky TIG.

Předehřejte si materiál, který chcete svářet

Hliník se svařuje mnohem snáze, je-li předtím předehřáný. Svařování silných kusů AL bez předehřevu často vede k tomu, že svár je velmi slabý a mělký. Způsob předehřevu záleží na situaci. Pokud je to možné, můžete si materiál předehřát přímo v peci. Dalším způsobem (a nutno říct že mnohem častějším) je předehřívání pomocí plynového hořáku. V každém případě je třeba materiál předehřát všude tam, kde budete provádět svár.Snažte se dosáhnout teploty 170-180°C.

Svařované části k sobě napasujte co možná nejtěsněji – nedostatečně napasovaný spoj TIG svářečky neodpouští. Mezery ve spoji mít určitě nechcete. Před zahájením svařování se zkrátka ujistěte, že díly do sebe zapadají tak pevně, jak je to jen možné.

Nastavení velikosti proudu (amperáže) svářečky

Snažte se dodržovat poměr asi 1 A na 0,025 mm tloušťky zpracovávaného kusu materiálu. Je dobré ze začátku nastavit trošku vyšší proud, než jaký očekáváte, že budete potřebovat a poté nožním pedálem proud postupně snižovat.

Nyní nastal čas začít svářet. Svařujte, dokud nebudete mít dostatečně dimenzovaný svár. Hodně štěstí a pevné sváry!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *