Motorový olej je něco, bez čeho klasický automobil nemůže fungovat. Jedná se o velice důležitou součást auta, kterou je potřeba bedlivě hlídat a dávat si na ni pozor. V tomto článku se dozvíte vše o motorových olejích.
Jaký olej dát do svého auta
Je velice důležité vybrat správný olej pro Vaše auto. Nabídka na trhu je velice široká a proto může být docela obtížné vybrat ten správný. Pokud si nejste jisti, jaký typ se dává do Vašeho vozu, pak se zkuste podívat do manuálu k autu. Pokud jste auto koupili tak prohledejte prostor kolem motoru – občas je informace o typu oleje a kilometrech, kdy byl naposledy měněn napsaná na štítku a někde nalepena. Použít můžete také internet. Prakticky každé auto má svůj fanklub s fórem kde se můžete ostatních majitelů totožného auta zeptat na typ motorového oleje.
Kolik oleje má být v motoru
Je velice důležité, abyste měli v motoru oleje tak akorát. V případě, že budete mít nízkou hladinu oleje v motoru, můžete motor přehřát nebo zadřít. V takovém případě je motor prakticky na odpis protože případná oprava je velice nákladná. Pozor si ale musíte dát i na to, abyste oleje v motoru neměli příliš. V takovém případě může docházet i k jeho úniku, což také není dobře. Správná hladina udržuje optimální jízdní vlastnosti a dlouhou životnost motoru.
Měření hladiny oleje
Čas od času byste měli zkontrolovat hladinu oleje v motoru. Zvláště u starších vozů totiž může docházet k tomu, že motor žere kromě benzínu i trochu oleje a tak je potřeba jej trochu čas od času přilít. Připomínám, že hladinu měříme nejdříve 5-10 minut po vypnutí motoru, ideálně ještě před jízdou. V případě meření těsně po jízdě je totiž olej rozstříkán po celém motoru a měření tak není přesné. Je třeba vyčkat až steče dolů a poté zahájit kontrolu.
Typy motorového oleje
Existují tři hlavní typy:
- Minerální oleje– používají se především u starších aut, zajišťují základní ochranu motoru
- Polosyntetické oleje– oproti minerálním olejům poskytují lepší ochranu motoru, mají delší intervaly mezi výměnami a motory využívající polosyntetické oleje mají lepší výkon a menší spotřebu paliva.
- Plně syntetické oleje – poskytují maximální ochranu motoru, využívají se především u nových aut, mají dlouhé intervaly mezi výměnami, motory s plnou syntetikou mají nejnižší spotřebu paliva a nejvyšší výkon
Všechny motorové oleje mají označení, které představuje jejich viskozitu neboli tekutost.
Příklad: 10w40
První číslo označuje viskozitu oleje při studeném startu. Nízké číslo označuje vyšší účinnost motoru a ochranu před chladem.
Druhé číslo reprezentuje tekutost při provozní teplotě motoru. Nižší číslo indikuje nižší spotřebu paliva.
Olejová aditiva
Stejně jako do paliva, i do oleje existují aditiva neboli příměsy. Jsou aditiva která například čistí vstřiky paliva, snižují emise a hluk motoru, kompletně ošetřují (čistí) palivový systém auta, zvyšují výkon vozu a dodávají motoru ztracené koňské síly, nebo třeba snižují tření čímž zvyšují účinnost a prodlužují životnost.